Chodíte na pride? Sledujete dění kolem pochodů hrdosti? A víte, jak to celé začalo? Pokud je otázka ne, tak to nevadí, od toho jsme tu my, abychom vám to vše pověděly.
Píše se rok 1970, neděle 28. června, a v ulicích New Yorku je teplo. A nejen proto, že teploměr ukazuje přes třicet stupňů. V tento den se totiž sešlo pět tisíc gayů, leseb a kohokoliv jiného včetně podporovatelů komunity a vyrazili na úplně první pride pochodu v historii, skrze manhattanskou Christopher Street udělali první kroky ke změně.
Vlastně ne tak úplně první, protože ho se o stejném víkendu sešly lidé na mnoha jiných místech spojených států. Na to už se ale historie neptá. A proč? Protože ona slavná Christopher Street je právě to místo, kde vše začalo. Vrátit se ale musíme ještě o rok dříve.
V červnu 1969 to v Greenwich Village vřelo. Trocha svárů s místními, tak trochu šikana, kterou si obhájili jako chránění dobrých mravů a nakonec se vše vzňalo a vzniklo Stonewallské povstání a nepokoje. Násilné protesty proti policejní razii v hotelu Stonewall Inn a šarvátky trvaly několik dní a podle příručky dějepisu LGBT+ komunity (, kterou nosím ve své hlavě) to bylo vůbec poprvé, co jsme se tak hlasitě a veřejně přihlásili o svá práva a o to být viděni a slyšeni.
Jeden ze známých básníků beatnické generace Allan Ginsberg se vypravil v osudném červnu 1969 přímo do centra dění v New Yorku a už tenkrát rozpoznal o jak významný historický okamžik se jedná.
“You know, the guys there were so beautiful — they’ve lost that wounded look the [gay men] all had ten years ago.” – Allen Ginsberg
Volně přeloženo, podle něj “buzíci ztratili ublížený pohled, který nosili po desetiletí.”
Obrázek o tom, jak se tenkrát v New Yorku žilo si můžete udělat díky tomuto článku.
No a jak to bylo dál už asi víte! Organizace podporující LGBTQ+ komunitu se začaly více propojovat napříč spojenými státy, spolupracovat. Komentovali pro nás důležitá sociální témata, staly se páteří komunity napříč světem v nadcházejících nelehkých časech. Díky těmto odvážným, kteří se na sklonku šedesátých let odhodlali nemlčet a vyjít do ulic, to můžeme dnes udělat i my a žít v o dost svobodnějším světe.
„…And each of these 5,000 homosexuals had a new feeling of pride and self-confidence, for that was one of the main purposes of the event-to commemorate, to demonstrate, but also to raise the consciences of participating homosexuals-to develop courage, and feelings of dignity and self-worth.“ – Foster Gunnison Jr, E.R.C.H.O. member reflected on the positive outcome of the New York Christopher Street Liberation Day 1970
Tak až se projdete letos na Pridu v průvodu pod duhovou vlajkou, anebo třeba jen chytíte někde venku za ruku svoji partnerku či jí dáte pusu, vzpomeňte si na ně a buďte stejně hrdní, krásní a odvážní jako oni! Tak ahoj na Pridu!
A pokud chcete i něco navíc, poslechněte si tento podcast, který shrnuje vše, co se událo v posledních 100 letech v boji za práva LGBTQ+ komunity.